Volejte:
724 39 39 39
Infolinka Monatour
 -
 -

Slovo delegátky

 
Benvinguts a Catalunya, vítejte… hezky katalánsky ve slunné zemi, která se rozkládá na severovýchodě Pyrenejského poloostrova. V zemi, odkud pocházejí slavná barcelonská hrabata a ještě slavnější aragonští králové, kteří kdysi ovládali celé Středomoří. Vždyť katalánština hrdě zní v sousední Andoře a Valencii, ale také na nedaleké Mallorce a vzdálenější Sardinii. 

Katalánsko je jako krásná mozaika od Antonia Gaudího… originálně poskládaná z divokého pobřeží Costa Brava, z dlouhých slunných pláží Costa Maresme a Costa Daurada, krásného vnitrozemí s úrodnými vinicemi kraje Penedés, starobylými kláštery Montserrat a Poblet, zapomenutými vesnicemi a čtyřmi architektonickými perlami – římskou Tarragonou, maurskou Lleidou, židovskou Gironou a secesní Barcelonou.

Katalánci jsou družní a po setmění často vycházejí do ulic na procházku (paseo). S přáteli rádi zavítají do baru na skleničku něčeho dobrého (una copa) a věřte, že nezůstanou pouze u jedné… a když čas pokročí, objednají si rozmanité talířky s oblíbenými tapas – od tradičního jamón serrano přes calamares fritos až po aceitunas, nepostradatelné olivy naložené dle rodinné receptury.

Nejveselejší období roku přichází s létem, kdy všichni slaví lidové svátky fiestas, a tehdy nesmějí chybět ani obří barevné ohňostroje (fuegos) a „babylonské“ věže zvané castelleras. Svátky trvají celý týden, všichni si pochutnávají na slavnostním koláči coca a popíjejí to nejlepší katalánské „šampaňské“, kterému tady říkají cava. Radují se ze života a vzájemně si připíjejí na zdraví…. SALUT Y FORÇA!... tedy na zdraví a Vaši krásnou dovolenou!   

Vaše Simona Černušáková

Zpět na výpis novinek